Singapur Doları

Singapur doları, Singapur’da kullanılan resmi para birimidir. Singapur Doları’nın uluslararası döviz kodu SGD’dir ve simgesi “$” olarak kullanılmakatdır. Yerel kullanım sembolü ise diğer dolar çeşitlerinden ayırt edebilmek için “S$” şeklinde kullanılmaktadır. 1 Singapur Doları 100 sente denk gelmektedir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Singapur Doları’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSGD.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri olarak geçen minör, majör birimlere göre daha az işlem görür. Minör pariteler ise; bir majör ve bir minör para biriminin yan yana getirilmesi ile oluşturulur. Parite fiyat yönünü de majör para birimi oluşturur. Örneğin; Singapur Doları ile Amerikan Doları’nın yan yana gelmesi ile oluşan USDSGD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)