Sırp Dinarı

Şimdiki Sırbistan'ın kullandığı resmi para birimi Sırp Dinarı’dır. Voyvodina (başkenti Novi Sad) Sırbistan içindeki özerk bir bölge olarak geçer ve onlar da Sırp Dinarı’nı kullanmaktadırlar. Kosova ve Karadağ Sırbistan'dan ayrıldıktan sonra Sırp Dinarı yerine Avrupa Birliği'nin resmi para birimi olan Euro’yu kullanmaya başladılar. Kuzey Kosova'da ise halen Sırp Dinarı kullanılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Sırp Dinarı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDRSD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Sırp Dinarı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDRSD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)