Solomon Adaları Doları

Solomon Adaları'nda kullanılan resmi para birimi Solomon Adaları doları’dır. İngilizce: Solomon Islands dollar şeklinde yazılır. Uluslararası döviz kodu SBD’dir. 1977'den beri Solomon Adaları’nın para birimi olarak kullanılmaktadır. Genelde dolar simgesi "$" ile ya da diğer dolar bazlı para birimlerinden ayırt edebilmek için "SI$" şeklinde kısaltılmaktadır. Diğer dolar birimleri gibi 1 Solomon Adaları doları da 100 "cent"'e  denk gelmektedir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir.Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Solomon Adaları Doları’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSBD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Solomon Adaları Doları ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSBD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)