Sri Lanka Rupisi

Sri Lanka'da kullanılan resmi para birimi Sri Lanka Rupisi’dir. Sri Lanka Rupisi’nin uluslararası para birimi kodu LKR’dir. 1 Sri Lanka rupisi 100 sente denk gelmektedir. Sri Lanka Merkez Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Genellikle ₨ ya da SL₨ şeklinde yazılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Sri Lanka Rupisi’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDLKR.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Sri Lanka Rupisi ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDLKR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)