Suriye Lirası

Suriye'de kullanılan resmi para birimi Suriye Lirası’dır. Syrian Pound şeklinde de söylenir. 1 Syrian pound 100 kuruştan oluşmaktadır. Ancak günümüzde Suriye Lirası’nda piastre'ler tedavülde kullanılmamaktadır. Suriye Lirası’nın uluslararası döviz kodu SYP'dir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok o ülkede yaşayan halk arasında kullanılmaktadır. Suriye Lirası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSYP.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Suriye Lirası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSYP.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)