Suudi Arabistan Riyali

Suudi Arabistan’da kullanılan resmi para birimi Riyaldir. Suudi Arabistan Riyali ya da sadece Riyal olarak söylenir. Suudi Arabistan Riyali’nin alt birimi “halala” dır. 1 Riyal 100 Halala’ya denk gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. Sembolü “” şeklindedir. Aynı zaman SR’de sembol olarak kullanılmaktadır.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Herhangi bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDSAR şeklinde yazılır ve Dolar Riyal olarak okunur.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Suusi arabistan Riyali ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDSAR.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)