Tayland Bahtı

Tayland'da kullanılan resmî para birimi Tayland bahtı’dır. Tayca: บาทไทย şeklinde yazılmaktadır. Tayland Bahtı’nın uluslararası kısa döviz kodu THB’dir. Simgesi “฿” şeklinde belirlenmiştir. 1 baht 100 Satang’a (สตางค์) denk gelmektedir. Taylan Bankası (Bank of Thailand) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Tayland Bahtı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDTHB.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Tayland Bahtı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDTHB.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)