Tayvan Yeni Doları

Tayvan'da kullanılan resmi para birimi Yeni Tayvan Doları’dır. Sadece Tayvan doları şeklinde de söylenebilmektedir. 2000 yılından önce özgün olarak Tayvan Bankası tarafından dağıtılıyordu ancak 2000'den beri Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır. Tayvan Yeni Doları’nın uluslararası döviz kodu TWD’dir. Diğer çeşitlerinden ayırt edebilmek için simgesi “NT$” şeklindedir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Tayvan Yeni Doları’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDTWD.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Tayvan Yeni Doları ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDTWD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)