Türkmenistan Y. Manatı

Türkmenler'in kullandığı resmî para birimi Manat’dır. Türkmenistan'da bundan önce Ruble kullanılmaktaydı.Türkmenistan'da bağımsızlıktan sonra Manat para birimi olarak kabul edilmiştir. Türkmenistan Manatı’nın uluslararası döviz kodu TMT’dir. Bundan sonra Türkmenistan para birimi Manat, Orta Asya coğrafyasında en değerli para konumunda bulunmaktadır. Manat, Dolar ve Euro karşısında yüksek değerde bulunmaktadır ve bu değerini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok ülkede yaşayan halk arasında kullanılmaktadır. Türkmenistan Manatı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDTMT.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Türkmenistan Manatı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDTMT.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)