Uganda Şilini

Uganda'da kullanılan resmi para birimi Uganda Şilini’dir. Svahili dilinde “Shilingi ya Uganda” şeklinde yazılıp söylenmektedir. Uganda Şilini’nin uluslararası döviz kodu UGX’dir. Uganda Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Teknik olarak şilin, 100 tane sente denk gelmektedir fakat 1987'de şilinin yeniden değerlenmesinden beri altbirimler dağıtılmamaktadır. Uganda şilini genellikle "USh" olarak simgelenmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Uganda Şilini’nin bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDUGX.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Uganda Şilini ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDUGX.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)