Ukrayna Hryvniası

Ukrayna’da kullanılan resmi para birimi Ukrayna Hryvniası’dır. Türkçe’de Ukrayna Grivnası  şeklinde okunur. “Hryvnia” şeklinde bazen de “hryvnya” şeklinde yazılır. Simgesi  “₴” şeklinde belirlenmiştir. Ukrayna Grivnası’nın uluslararası döviz kodu UAH’dir. 1 Hryvnia 100 Kopiyky’ye denk gelmektedir. Ukrayna Grivnası, Ukrayna Ulusal Bankası (National Bank of Ukraine) tarafından basılır ve dağıtılır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Ukrayna Grivnası’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDUAH.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Ukrayna Grivnası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDUAH.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)