Yeni Zelanda Doları

Yeni Zelanda'da kullanılan resmi para birimi Yeni Zelanda Doları’dır. Simgesi “$” dır ancak diğer dolar çeşitlerinden ayırt edebilmek amacıyla “NZ$” şeklinde de gösterilmektedir. Yeni Zelanda Doları’nın uluslararası para birimi döviz kodu NZD’dir. Yeni Zelanda doları ayrıca Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları'nda da kullanılmaktadır. Yeni Zelanda Bankası (The Reserve Bank of New Zealand) tarafından basılıp dağıtılmaktadır. 1 NZ$ 100 cent’e denk gelmektedir. Yeni Zelanda doları dünyada en çok ticareti yapılan 10. para birimidir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Yeni Zelanda doları’nın takma adı “Kiwi”dir.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; NZDUSD.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri olarak geçen minör, majör birimlere göre daha az işlem görür. Minör pariteler ise; bir majör ve bir minör para biriminin yan yana getirilmesi ile oluşturulur. Parite fiyat yönünü de majör para birimi oluşturur. Örneğin; Yeni Zelanda Doları ile Amerikan Doları’nın yan yana gelmesi ile oluşan NZDUSD.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)