Zambian Kwacha

Zambiya'da kullanılan resmi para birimi Zambiya Kwachası’dır. 1968'den beri Zambiya’da kullanımdadır. Kwachanın alt birimi ngwee ve bir kwacha 100 ngwee'ye denk gelmektedir. Zambiya kwachası Zambiya Bankası tarafından basılır ve dağıtılır. Zambiya Kwachası’nın uluslararası döviz kodu ZMW’dir. Kwacha, Nyanja dilinde “dawn” dan gelmektedir. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Zambian Kwacha’sının bir takma adı yoktur.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDZMW.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Zambian Kwacha ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDZMW.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)